13 Апр. Как да си осчетоводим разходите за реклама в социалните мрежи Google, Facebook, Instagram и нужна ли е регистрация по ДДС за тях
В днешно време с ударното дигитализиране на света, все по-често бизнесът „излиза“ онлайн, което довежда до продажбата на стоки и услуги онлайн, а с това и до използването на възможностите на социалните мрежи като Google, Facebook, Instagram за директни продажби. Все по-често ни се случва да отговаряме на въпроси от клиенти, с вързани с това как се осчетоводяват разходите направени за реклама и дали е задължителна регистрация по ДДС, за разплащания в интернет. Как да организирате всичко това, ще ви отговорим надолу по темата.
Ето няколко основни първоначални стъпки за Новостартиращи бизнеси!
- Като първа стъпкапрепоръчваме да стартирате дейността си като физическо лице, дори да нямате регистрация в Регистър БУЛСТАТ или като самоосигуряващо се лице. Администрацията е устроена така, че проявява разбиране към малките бизнеси.
- Когато усетите, че бизнес идеята Ви работи и поръчките се трупат регулярно, втората стъпкае регистрация на фирма.
- Ако за конкретната дейност е необходима ДДС регистрация, третата стъпкае именно това – да направите ДДС регистрация на Вашата фирма.
Когато тези три стъпки са налице, Вие отговаряте на закона и можете да сте напълно спокойни.
За бизнесите, които рекламират вече в социалните мрежи: Трябва ли да плащам ДДС за реклама в социални мрежи?
Да, по ЗДДС чл. 97а дори фирма, която все още няма начислени 50 000 лв. като приход, е необходимо да бъде регистрирана по ДДС. Въз основа члена, вие ще плащате ДДС само върху разходите по вашата реклама, а не по други разходи свързани с операциите на вашият бизнес.
Необходима е регистрация по ДДС, ако:
- имаме плащания за реклами към Facebook, Instagram, TikTok или ползваме платената версия на LinkedIn;
- използваме платените услуги на Google;
- хостваме сайта си в компания извън България или използваме облачни услуги в чужбина;
- имаме маркетплейси, удържащи такси и комисионни за работа с тях (Amazon, Etsy, Ebay, Emag – извън България);
- работим с фрийланс платформи като Upwork, Freelancer, Fiverr или платени обучения с Udemy, Teachable и Toptal;
- използваме платената версия на платформи за изработка на сайтове (Shopify, Weebly, Magento, Wix, WordPress, Opencart, PrestaShop и др.).
!!! Важно е да знаете, че регистрацията по чл.97а от закона за ДДС трябва да стане в срок от 7 дни ПРЕДИ да получите първата си фактура от Google или Facebook.
Ако сме регистрирани по ДДС и имаме реклама в Google за 100 лв. например, трябва ли да платим 20 лв. ДДС?
Това зависи от типа ДДС регистрация. Ще разгледам двата типа най-разпространени ДДС регистрации.
При частичната ДДС регистрация можем да се регистрираме и да спрем регистрацията по всяко време, ако не ни потръгне дейността или си променим плановете.
Ако оперираме като физическо лице и въведем информация, че сме от България, плащаме 100 лв. рекламен бюджет и 20% ирландско ДДС, тъй като платформи като Google и Facebook имат представителство за ЕС и най-често е ситуирано в Ирландия.
Какво бихте спестили, ако не се регистрирате по ДДС за реклама в Google и Facebook? А какво ще загубите и евентуалните глоби за бизнеса ви?
Какво спестявате?
- Вероятно ще спестите от счетоводство, защото таксата за регистрирани по ДДС фирми обикновено е малко по-висока – още 300 лв./примерно/ на месец.
Какво губите ако нямате регистрация по ДДС и пускате реклама в Google и Facebook?
- Административна глоба от 500 до 5000 лв. при установяване на нарушение от страна на НАП.
Ако пък сте решили да се регистрирате по ДДС, за да пускате законно рекламите си в Google и Facebook, то ще имате 2 допълнителни отговорности.
- Да предоставяте всички фактури за реклами на счетоводството си до 10-то число на следващия месец, за да могат те да си свършат работата.
- Да платите чинно ДДС до 14-то число върху стойността на получените фактури за реклами за предходния месец. Например да внесете ДДС в м. Юни за всички фактури, които сте получили през м. Май.
Вашата цел е да развивате бизнеса си, да увеличавате продажбите и да печелите повече. Не позволявайте на малките спънки да ви попречат по пътя към успеха. Рекламирайте активно, а ние ще се погрижим счетоводно всичко да протича безпроблемно за Вас. Вашето спокойствие и успех са нашата цел!